Monday, July 22, 2024
Lenovo

ສິນຄ້າປະເພດໃດ ທີ່ເຈົ້າຢາກໃຫ້ຜະລິດໃຊ້ເອງພາຍໃນປະເທດ?

ໃນໄລຍະຜ່ານມາລັດຖະບານ ໄດ້ມີການສົ່ງເສີມໃຫ້ນັກທຸລະກິດ ຜະລິດສິນຄ້າອຸປະໂພກ-ບໍລິໂພກຕ່າງໆ ໄວ້ຊົມໃຊ້ເອງພາຍໃນປະເທດ, ແຕ່ກໍອາດມີຂໍ້ຈຳກັດຫຼາຍຢ່າງທາງດ້ານວັດຖຸດິບທີ່ຈຳເປັນ ເຂົ້າໃນການຜະລິດ ແລະ ມີຕົ້ນທຶນຂ້ອນຂ້າງສູງ ຈຶ່ງເຮັດໃຫ້ບ້ານເຮົາມີຄວາມຈຳເປັນຕ້ອງເພິ່ງການນຳເຂົ້າຈາກຕ່າງປະເທດເປັນສ່ວນຫຼາຍ.

ຕໍ່ໄປນີ້ ແມ່ນຄວາມຄິດເຫັນຈາກປະຊາຊົນສ່ວນໜຶ່ງທີ່ຕ້ອງການຢາກໃຫ້ມີການຜະລິດສິນຄ້າ ທີ່ມີຄວາມຈຳເປັນສຳລັບຊີວິດປະຈຳວັນຂອງພວກເຂົາ.

ນາງ ຈັນສີ

ນາງ ຈັນສີ ເປັນພະນັກງານຜູ້ໜຶ່ງທີ່ຢາກໃຫ້ລາວຜະລິດ ແປ້ງນົວ, ນ້ຳມັນພືດ ໃຊ້ເອງເພາະວ່າການນຳເຂົ້າໃນຍາມເສດຖະກິດແບບນີ້ ເຮັດໃຫ້ສິນຄ້າປະເພດນີ້ກະໂດດຂຶ້ນສູງຫຼາຍ ແລະ ຄົນສ່ວນຫຼາຍຂາດບໍ່ໄດ້ ອີກຢ່າງເຊື່ອວ່າວັດຖຸດີບຈາກທຳມະຊາດບ້ານເຮົາ ກໍສາມາດນຳມາຜະລິດໄດ້. ໃນເວລາປຸງແຕ່ງອາຫານ ແລະ ໃຊ້ຫຼາຍກວ່າໝູ່, ໝົດໄວກວ່າໝູ່ກໍແມ່ນແປ້ງນົວ ແລະ ນ້ຳມັນເກືອບວ່າໄດ້ຊື້ທຸກທິດເລີຍ ຖ້າວ່າເປັນຄອບຄົວໃຫຍ່ ແຕ່ງກິນຕະຫຼອດຍິ່ງເປືອງ ຄິດວ່າຖ້າເຮົາຜະລິດສີ່ງເຫຼົ່ານີ້ໃຊ້ເອງຈະເຮັດໃຫ້ລາຄາສິ່ງຂອງບໍ່ຂຶ້ນຕາມອັດຕາແລກປ່ຽນ ເພາະວ່າທຸກມື້ນີ້ໄປຊື້ຫຍັງເຂົ້າເຈົ້າກະບອກແຕ່ວ່າແພງຍ້ອນອັດຕາແລັກປ່ຽນສູງ, ຫຼຸດບໍ່ໄດ້, ສີນຄ້າທີ່ນໍາເຂົ້າມາຈາກຕ່າງປະເທດທຸກມື້ນີ້ມັນແພງໂພດຊື້ບໍ່ໄຫວແລ້ວ, ແປ້ງນົວ ຈາກລາຄາຖົງ 1 ໂລ 16.000-17.000 ກີບ ກາຍມາເປັນ 29.000-30.000 ກີບ, ນໍ້າມັນພືດ ບາງຍີ່ຫໍ້ເຄີຍຊື້ແຕ່ 10.000-11.000 ພັນ/ຕຸກ ດຽວນີ້ຂຶ້ນມາເປັນ 32.000ກີບ/ຕຸກ.

ນາງ ສັ້ນ ກໍເປັນແມ່ເຮືອນອີກຜູ້ໜຶ່ງ ທີ່ລ້ຽງລູກນ້ອຍ ແລະ ຊື້ນົມໃຫ້ລູກທຸກໆອາທິດ, ແຕ່ການໄປຊື້ນົມທຸກອາທິດລາຄາແມ່ນບໍ່ຄືກັນ ແລະ ອີກຢ່າງມີບາງຮ້ານຖືກບາງຮ້ານແພງ ກໍບໍ່ເຂົ້າໃຈຄືກັນວ່ານົມຊະນິດດຽວກັນແຕ່ລາຄາຕ່າງກັນ ຫຼື ເປັນຍ້ອນຜະລິດຈາກໂຮງງານຕ່າງກັນບໍ່ ສະນັ້ນ, ຖ້າຢູ່ບ້ານເຮົາສາມາດຜະລິດນົມຜົງສຳເລັດຮູບຂອງເດັກນ້ອຍໄດ້ ກໍຄົງດີ ແລະ ລາຄາຄົງຈະຖືກກວ່ານີ້.

ນາງດາ

ສ່ວນນາງດາ ບອກວ່າ ຄວາມຈິງແລ້ວກໍຢາກໃຫ້ສິນຄ້າ ອຸປະໂພກ-ບໍລິໂພກຕ່າງໆ ຜະລິດຂຶ້ນຢູ່ລາວເຮົາເອງທັງໝົດ ເພື່ອຫຼຸດຜ່ອນການນຳເຂົ້າ ແລະ ສົ່ງເສີມສິນຄ້າພາຍໃນປະເທດເຮົາ, ແຕ່ສິນຄ້າທີ່ຜະລິດຂຶ້ນມານັ້ນ ຕ້ອງໄດ້ມາດຕະຖານ, ມີຄຸນະພາບ, ມີລາຄາສົມເຫດສົມຜົນ ຈຶ່ງຈະສາມາດຕອບສະໜອງຕໍ່ຄວາມຮຽກຮ້ອງຕ້ອງການຂອງປະຊາຊົນໄດ້.

ສຳລັບ ປ້າຈັນ ແລ້ວ ເພິ່ນເປັນແມ່ຄ້າຂາຍເຂົ້າໜົມຫວານມາໄດ້ 5-6 ປີແລ້ວ ເຖິງວ່າໃນປີຜ່ານມາລາຄາວັດຖຸດິບທີ່ໃຊ້ເຮັດເຂົ້າໜົມຈະຂຶ້ນທຸກປີ ແຕ່ກໍບໍ່ໄດ້ໂດດຂຶ້ນຄືປີນີ້ ແບບວ່າຂຶ້ນທົບເຄິ່ງເລີຍ ເປັນຕົ້ນແມ່ນກະທິ ເຄີຍຊື້ 5.000-6.000 ກີບ ມາດຽວນີ້ຂຶ້ນເປັນ 11.000-12.000 ກີບຕໍ່ກ່ອງ ຖ້າຈະໃຊ້ແຕ່ໝາກພ້າວມາເຮັດກະທິຢ່າງດຽວ ກໍບໍ່ຫອມມັນຄືເກົ່າ, ໃນເມື່ອເຮົາເຮັດໃຫ້ລູກຄ້າກິນ ເຮົາກໍຢາກເຮັດໃຫ້ແຊບຄືເກົ່າ ເຖິງວ່າລາຄາຈະຂຶ້ນປານໃດກໍຕ້ອງໄດ້ຊື້ມາເຮັດ. ຖ້າເປັນໄປໄດ້ ຖ້າບ້ານເຮົາສາມາດຜະລິດນຳກະທິສຳເລັດຮູບຍີ່ຫໍ້ຂອງລາວເອງ ໜ້າຈະຖືກກວ່າການນຳເຂົ້າຈາກຕ່າງປະເທດ.

More from author

Related posts

ຂໍຂອບໃຈນຳຜູ້ສະໜັບສະໜູນ

Latest posts

ປະຫວັດບຸນເຂົ້າພັນສາ

ວັນບຸນເຂົ້າພັນສາ ໃນປີນີ້ ແມ່ນກົງກັບ ວັນທີ 20 ກໍລະກົດ 2024 ຫຼື ຂຶ້ນ 15 ຄໍ່າ ເດືອນ 8 ລາວ ຊຶ່ງເປັນມື້ທີ່ຊາວພຸດທະສາສະໜາ ຈະໄດ້ພ້ອມກັນນຳພາຄອບຄົວອອກໄປຟັງທຳມະເທສະໜາ ແລະ ໄດ້ມີການກະກຽມສິ່ງຂອງຕ່າງໆ ເພື່ອໄປທຳບຸນໃນມື້ເຂົ້າພັນສາ

“ອົດອາຫານ” ບໍ່ຊ່ວຍໃຫ້ຫຼຸດນຳ້ໜັກ

ການອົດອາຫານນັ້ນ ສຳພັນກັບການຈຳກັດ ແຄລໍຣີ່ ຂອງອາຫານທີ່ເຮົາກິນໃນແຕ່ລະມື້, ການນັບ ແຄລໍຣີ່ ເປັນວິທີທີ່ໄດ້ຮັບຄວາມນິຍົມຫຼາຍ ຊຶ່ງມີທີມນັກວິໄຈດ້ານໂພຊະນາການ ໃນ ສະຫະລັດ ອາເມຣິກາ ໄດ້ລາຍງານລົງໃນວາລະສານ ການແພດ ເຈເອເອັມເອ (JAMA International Medicine) ເຖິງຜົນການລົງເລິກກວດຜູ້ໃຫຍ່ ທີ່ລະບຸວ່າ ອ້ວນເຖິງ 100 ຄົນ ໂດຍແບ່ງຈາກພຶດຕິກຳການກິນເປັນ 3 ກຸ່ມ ຊຶ່ງເປັນເວລາ 1 ປີ.

ຈົບມໍປາຍ ຈະຮຽນຕໍ່ສາຍໃດດີ?

ເມື່ອກ່ອນ ການສຶກສາຖືໄດ້ວ່າມີບັນຍາກາດຄຶກຄື້ນ ແລະ ເປັນຂະບວນການ ຫຼາຍຄົນແຂ່ງກັນຮຽນ ແຂ່ງກັນເສັງເພື່ອຈະໄດ້ເຂົ້າຮຽນສາຍທີ່ຕົນເອງມັກ ແຕ່ຕົກມາຍຸກປັດຈຸບັນນີ້ ດ້ວຍສະພາບເສດຖະກິດ ສະພາບແວດລ້ອມ ແລະ ຫຼາຍຢ່າງໃນສັງຄົມທີ່ຜັນແປໄປ ເດັກນ້ອຍສ່ວນໃຫຍ່ບໍ່ຢາກທີ່ຈະຮຽນຕໍ່, ບາງຄົນກໍຈຳເປັນຕ້ອງອອກໄປເຮັດວຽກເພື່ອຫາເງິນຊ່ວຍຄອບຄົວ, ຫຼາຍຄົນກໍອອກມາປະກອບກິດຈະການເຮັດທຸລະກິດ ເປັນນາຍຂອງຕົນເອງ ແຕ່ບໍ່ວ່າຈະຢ່າງໃດກໍຕາມ ຖ້າຄົນທີ່ມີເງືອນໄຂກໍຍັງສະໜັບສະໜູນໃຫ້ຮຽນຕໍ່ສາຍວິຊາຊີບໃຫ້ຈົບຈະເປັນການດີທີ່ສຸດ.